Olta Kamışı Çeşitleri Nelerdir?

Balık tutmak için kullandığımız oltalar hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak her balıkçının isteyeceği bir şeydir. Bu sayede yeni yöntemler keşfedebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Pek çok amatör balıkçı henüz kullanmakta olduğu olta takımının bile ne tür olta kamışı olduğunu bilmemektedir. Bu yüzden bu yazının sizlere çok faydalı olacağını düşünmekteyiz.

 

Olta Çeşitleri Nelerdir?

Olta çeşitleri surf, spin, teleskopik kamış, tekne kamışı, göl kamışı gibi isimlerle belirtilirler. Hangi tür kamışın nerede kullanıcağını anlatan bu video bu konuda sizlere epey yardımcı olabilir. Çünkü balık tutmanın en önemli aşamalarından biri olta seçimini doğru yapmaktır.

Olta çeşitleri hakkında yeterli bilgi sahibi olduktan sonra yapmanız gereken eğer henüz bir olta sahibi değilseniz olta çeşitleri kategorisine gidip kendinize uygun bir model aramaktır.

Denizde Hangi Tür Balıklar Avlanır?

Pek çok balıkçı denizde balık avlarken önceliğini istavrite vermektedir. Çünkü hem en sık bulunan hem de aşağı yukarı her zaman bulunabilen küçük bir balık türüdür. Özellikle amatör balıkçılar için en uygun olan balık olması da onu cazip kılmaktadır. Eğer nasıl istavrit avlayabilirim diyorsanız istavrit çaparisi çeşitlerine buradan göz atabilirsiniz.

Denizde Hangi Tür Balıklar Avlanır?

Amatör değil de biraz daha tecrübeli olup daha büyük balıklar avlamak istiyorsanız yapmanız gereken çinekop ve lüfer gibi daha büyük balıklara el atmaktır. Bu balıkları avlamak için çapari kullanılabilse de alternatif yem takımları mevcuttur. Bunlara örnek olarak görseldeki takıma bakabilirsiniz. Bu takımlar bir yem takımına ve iğneye sahiptir. Fosforlu yemin rengi balıkları cezbederken iğneler onları yakalamayı sağlamakta ve epey başarılı sonuçlar vermektedir.

çinekop avı için kullanılan takımlar

Bu takımlara çinekop ve lüfer avı için kullanılan hazır takımlar denilmektedir. Dilerseniz fotoğrafa tıklayarak ilgili ürüne göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın