Kurusıkı Ruhsatı ve Taşıması

Sabıka Kaydı Nedir

Sabıka Kaydı, daha önce bir suçunuz veya devam eden bir mahkemeniz bulunup bulunmadığını göstermek için Adalet Bakanlığı tarafından verilen belgedir. Sabıka kaydının halk arasında ki adı “temiz kağıdı”dır.

Sabıka Kaydı Nereden Alınır

Eskiden sadece adliyeden alınabiliyorken günümüzde e-devlet üzerinden alınabilmektedir. E-devlet üzerinden sabıka kaydı almak adliyeye göre daha kolay ve kısadır.

E-Devlet Nedir?

Son yıllarda daha aktif olarak hayatımızda yer alan e-devlet sistemi 2001 yılında Başbakanlık tarafından devlet hizmetlerinin daha kolay ve hızlı yapılması amacı ile kurulmuş web tabanlı bir sistemdir.

Nasıl Giriş Yapılır?

E-devlet sistemine giriş yapabilmek için e-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-devlet şifresi tüm postanelerden alınabilmektedir. Yanınızda kimliğiniz ile birlikte müracaat ettiğiniz takdirde iki liralık bir ücret karşılığında şifrenizin yazdığı bir kart verilecek veya tercih ederseniz sms ile iletilecektir.

Ptt             Kimlik                Sabıka Kaydı

Sabıka Kaydını Yazdırma

Şifrenizi aldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi adresine giderek sabıka kaydı sorgusu yapabilirsiniz. Sorgulama sırasında karşınıza gelecek olan dört maddelik bilgilendirme yazısını okuyup okuduğunuzu onaylamanız gerekmektedir. Kısaca bu maddeleri özetlersek;

 1. Bir gün içerisinde en fazla dört adet sorgu yapılabilmektedir.
 2. Belgenin nereye verileceğini alanını doldururken dikkatli olun.
 3. Belgenizin üzerindeki Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız verdiğiniz kurumca görülebilecektir.
 4. Oluşturulan kayıt hakkında şüpheleriniz varsa bulunduğunuz yerin adli sicil bürosuna başvurunuz.
Ne kadar oradaki uyarıları özetlemeye çalışmış olsak da bu yazı bilgilendirme amaçlı bir yazıdır. Sorgulama sayfasındaki uyarıları tekrar okumanız sizin için daha yararlı olacaktır.
Bir sonraki aşamada ise belgenin nereye verileceği ve ne için alındığının belirtilmesi gerekmektedir. Burada yazdığınız bilgiler belgeniz üzerinde ilgili bölüme otomatik olarak yazılacaktır, sistem tarafından.
 E-devlet

Yazdırılırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yazdırmadan önce belgeyi cihazınıza indirmeniz gerekmektedir. E-devlet sayfasını direk yazdırdığınız takdirde bazı kurumlarca belgeniz kabul görmemektedir.

Adliyeden Temiz Kağıdı Almak

Adliyeden almak için dilekçe hazırlamak gerekmektedir. Adli Sicil ve istatistik Müdürlüğü tarafından hazırlanan dilekçe örneklerini inceleyebilirsiniz.

Dilekçede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşağıda belirtilen kurallara dikkat etmediğiniz takdirde sonuç belgenizi almanız mümkün olmamaktadır.
 • Neden alındığı ve nereye verileceği açıkça belirtilmelidir.
 • Kimliğin yer aldığı (ehliyet, nufüs cüzdanı gibi) bir belgenin dilekçe ile beraber ibraz edilmesi.
 • Başvuru yapan kişinin yazdığı dilekçeyi şahsen götürmesi gerekmektedir. Bu durumda vekalet kabul edilmemektedir. Bir başkasının adına hiçbir şekilde alınamamaktadır.
E-devlet üzerinden sorgulamak daha kısa bir yoldur. Son zamanlarda pek çok vatandaş sorgulamak için e-devlet yolunu tercih etmektedir.
Ayrıca tarafımızca yüklenmiş olan şu videoya da bakabilirsiniz;

Adli Sicil Belgesinin Geçerlilik Süresi Nedir

Herhangi bir suçunuzun olmadığını yani temiz olduğunuzu kanıtlamak için almış olduğunuz adli sicil belgesi bir süre sonra geçerliliğini kaybedecektir ve bu durum karşısında aynı işlemleri tekrarlayarak yenisini almanız gerekecektir.
Belge üzerinde belgeyi aldığınız tarih yazmaktadır. O tarihten itibaren altı ay boyunca belge geçerlidir. Altı ay sonra yenisini çıkarmanız aksi takdirde eski belge ile bir işlem yapamayacaksınız ve bir kurum tarafından kabul edilmeyecektir.

E-Devlet’e Giriş Yapmak

E-Devlet’e giriş yapmadan sorgulama sayfasına girdiğiniz taktirde karşınıza şu uyarı gelecektir.

Henüz kimliğinizi doğrulamadınız…

Bu hizmetten faydalanmak için, aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemlerinden sizin için uygun olan bir tanesini kullanarak sisteme giriş yapmış olmanız gerekmektedir.
 • e-Devlet Şifresi
 • Mobil İmza
 • Elektronik İmza
 • T.C. Kimlik Kartı
 • Banka

Kimliğimi Şimdi Doğrula

“Kimliğimi Şimdi Doğrula”ya tıkladığınız zaman karşınıza sisteme giriş yöntemleri gelecektir. Bu yöntemler yukarıda belirtilen beş yöntemdir. Şimdi bu yöntemlerin kullanılışını anlatacağız.

E-Devlet Şifresi

Türkiye’nin her yerinde postane bulunduğu için en yaygın yöntemdir. Bir postaneye kimliğiniz ile beraber gidip “E-Devlet şifresi alabilir miyim” dediğinizde kimlik numaranıza şifre tanımlanacak olup bir makbuz olarak ya da telefon numaranıza mesaj olarak gelecektir. Gelen şifre altı adet rakamdan oluşmaktadır ve tek kullanımlıktıdır. Bu şifre ile giriş yaptığınızda sizden yeni bir şifre oluşturmanız istenecektir. Şifreyi oluştururken güvenlik açısından bir büyük bir küçük harf, ya da harf ve rakam şeklinde farklı kombinasyonlardan birini kullanarak oluşturmanız gerekmektedir aksi takdirde yeterince güvenli olmadığı uyarısı gelecektir. Yeni şifreyi oluşturmazsanız sistemin hiçbir özelliğine erişemezsiniz. Aldığınız tek kullanımlık şifre ile kısa bir süre içerisinde giriş yapmadığınız taktirde tek kullanımlık şifreniz de geçersiz olacaktır ve yenisini almanız gerekecektir. İlk şifrenin ücreti iki lirayken yeni şifreler için dört lira vermeniz gerekecektir.

E-Devlet Şifresi Geçerlilik Süresi
Tek kullanımlık şifreyi değiştirdikten sonra yeni şifrenizi kullanarak altı ay boyunca giriş yapmazsanız hesabınız askıya alınacak ve giriş yapamayacaksınız. Böyle bir durumda eğer daha önce tanımlamışsanız telefon numarası ve e-posta sayesinde tekrar şifre almanız mümkün olacaktır ancak tanımlamamışsanız postaneden yeni şifre almanız gerekmektedir. Bu şifrenin ücreti ilk şifre gibi iki lira değil dört lira olacaktır. E-posta ve telefon numaranızı tanımlamışsanız şifre kurtarma yöntemi ile hesabınızı geri almanız mümkündür. Bu yöntemde güvenlik sebebiyle kimlik seri numarası, birinci dereceden yakınınıza ait kimlik numarası, cüzdan seri numarası, aile sıra numarası gibi başka kişilerin erişimi çok zor olan bilgiler istenmektedir.
E-Devlet Şifresi Kurtarma
Eğer E-Devlet şifrenizi unuttuysanız ancak telefon numaranız ve e-posta adresinizi sisteme tanımlamışsanız şifrenizi kurtarma yöntemini kullanabilirsiniz. Son yapılan güncelleme ile şifrenizi telefonunuza sms olarak alırsanız telefon numaranız giriş yaptığınızda sistemde otomatik olarak tanımlanmaktadır. Bu yöntemi kullanmak için giriş sayfasına gidip “Şifremi Unuttum” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Şifre kurtarma yöntemi yedi adımdır.
 1. Başlangıç
 2. Kimlik No.
 3. Kimlik Detay
 4. İletişim Bilgisi
 5. Güvenlik Kodu
 6. Şifre Oluşturma
 7. Bitiş
Başlangıç
Bu aşamada sorununuzun ne olduğunu belirtmeniz istenilmektedir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

 • Daha önce cep telefonu numaranızı www.turkiye.gov.tr’ye kaydedip ve doğruladıysanız, PTT’ye gitmeden yeni şifre oluşturabilirsiniz.
 • Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısı iseniz bunlardan biri ile de sisteme giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.
 • İnternet bankacılığı müşterisi iseniz, “banka giriş” sayfasında müşterisi olduğunuz bankanın İnternet şubesi sayfasına giriş yaptıktan sonra tekrar bir şifreye ihtiyaç duymadan doğrudan e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

Lütfen aşağıdan, sisteme girerken yaşadığınız sorun ile ilgili size en uygun olan seçenek ile devam ediniz. Sistem, yaşadığınız soruna ilişkin olarak verilecek olan bilgilerle sizi yönlendirecektir.

Burada dört seçenek verilmektedir.

 •  Şifremi Hatırlamıyorum
 •  Hesabıma Bir Başkasının Eriştiğini Düşünüyorum
 •  Şifremi Bilmeme Rağmen Oturum Açamıyorum
 •  SMS ile Şifremi Yenileyemiyorum
Seçtiğiniz yönteme göre sistem size yardımcı olacaktır. Şifremi yenilemek istiyorum sayfasına yönlendirildiğinizde ise şu bilgiler istenilmektedir.
 • Kimlik Tipi  “T.C. Nüfus Cüzdanı  Mavi Kart  Yeni Kimlik Kartı”
 • T.C. Kimlik No “11 haneli vatandaşlık numarası”
 • Seri No “Cüzdanın önündeki üç haneli numara”
 • Cüzdan No “Fotoğrafın altında bulunan altı haneli numara”
 • Yakınınıza ait T.C. Kimlik No “Birinci dereceden yakınınıza ait kimlik numarası”
 • Güvenlik Kodu “Robot olmadığınızı kanıtlamanız için bir resim gösterilmekte ve bu resimde bulunan karakterleri yazmanız istenilmektedir.”
Birinci Dereceden Yakın Nedir

Birinci dereceden yakın; anne, baba, kardeş, eş ve çocuklara denilmektedir.

Sistemin Şifre Tanımı

E-Devlet sisteminde şifre nasıl alınır butonuna tıkladığınızda şu bilgileri içeren bir sayfa açılmaktadır;

 e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.
Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

e-Devlet Kapısı kayıtlı kullanıcısıysanız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra “Profilim” alanında bulunan iletişim bilgileri kısmına cep telefonunuzu kaydettiyseniz ya da cep telefonunuzu veya hem cep telefonunuzu hem de e-posta adresinizi e-Devlet Kapısında doğruladıysanız şifre yenileme hizmetinden yararlanarak yeniden şifre temin edebilirsiniz. Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza, yeni T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da şifre oluşturabilirsiniz.

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan ücretsiz olarak temin edilebilmektedir.

Yine de sisteme girmek için şifre kullanmak zorunda değilsiniz. Dört farklı yöntem daha bulunmaktadır.

Mobil İmza

Mobil imza sanal ortamlarda kimliğinizi ispatlama yöntemidir. e-Devlet sisteminde bu yöntem ücretsizken operatörler bu konuda ücret talep edebilmektedir.
e-Devlet sisteminde mobil imza şu şekilde tanıtılmaktadır;

Cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır.

e-Devlet Kapısında mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı’nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur. Mobil İmza ücretlendirmesi hakkında Turkcell, Avea ya da Vodafone’dan bilgi edinebilirsiniz.

Turkcell’in sitesinde Mobil İmza Servisi bağlantısını ziyaret ettiğimiz zaman mobil imza şöyle tanımlanmaktadır;

Mobil imza ile işlemlerinizi ıslak imza atıyormuş gibi yapabilir, elektronik ortamlarda kimliğinizi kolayca ispatlayabilirsiniz. Garanti bankası internet bankacılığı kullanıcıları TEK TIKLA Mobil İmza başvurusu yapıp anında servisi kullanmaya başlayabilirler.

Turkcell tarafından mobil imza şu şekilde bir fotoğraf ile özetlenmiştir;
Turkcell Mobil İmza
Turkcell Mobil İmza servis ücreti şuan için altı tl/ay’dır.
Vodafone’da ise Mobil İmza servisi ücreti faturalı ve faturasız hat için ayrı fiyatlara sahip olup ay ve hafta abonelikleri bulunmakta ve hepsinin ücreti farklı olmaktadır.
e-Devlet sisteminde verilen Avea linki taşınmış olduğu için Türk Telekom’un servis bilgilerine erişemiyoruz.
Turkcell’in paylaşmış olduğu fotoğraftan da anlaşılacağı gibi mobil imza e-Devlet harici platformlar içinde kimlik doğrulama için kullanılabilmektedir.

Elektronik İmza

“Eletronik İmza” tıpkı “Mobil İmza” gibi “Islak İmza” ile eş değerdir.
Sisteme giriş yapmak için elektronik imza ile kimliğinizin doğrulanması gerekmektedir fakat bu yöntem için cihazınıza Java eklentisi yüklenmiş olmalıdır. Eğer yüklü değilse Oracle’nin sitesinde indirme linki karşınıza çıkacaktır.
Java Hakkında

Java teknolojisi, güvenli bir bilgi işlem ortamında çalışmanızı ve oyun oynamanızı sağlar. Daha eski sürümler en son güvenlik güncellemelerini içermediğinden, sistemin en son Java sürümüne yükseltilmesi sistem güvenliğini artırır.

Sadece birkaç özelliğini saymak gerekirse Java, çevrimiçi oyunlar oynamanız, dünyanın her yerinden insanlarla sohbet etmeniz, mortgage faizinizi hesaplamanız ve resimlerinizi 3 boyutlu görüntülemeniz gibi olanaklar sağlar.
Elektronik İmza Tanımı
e-Devlet üzerinde sistem tarafından elektronik imza şu şekilde tanıtılmıştır;

Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.

Elektronik imzanız bir akıllı kart üzerinde size ulaştırılmaktadır. İmza kartınızı standart bir akıllı kart okuyucusuna takarak sisteme giriş yapılabilmektedir.

Elektronik imza Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından verilmektedir.

TC. Kimlik Kartı

Bu yöntem için cihazınızda Java yüklü olması gerekmektedir. Java’nın ne olduğu ve ne için kullanıldığı “Elektronik İmza” başlığı altında açıklanmıştır. Yakın zamanda tüm Türkiye’de kullanılacak olan yeni kimliklere denilmektedir. Şuan sadece pilot bölge olarak seçilen Kırıkkale’de uygulanmaktadır. Bu kimliklerin üzerinde bulunan çip sayesinde kullanılabilecektir. Tıpkı banka kartları gibi.

e-Devlet sistemi üzerinde TC Kimlik Kartı şöyle tarif  edilmiştir;

T.C Kimlik Kartı, yakın gelecekte kanuni olarak nüfus cüzdanının yerine geçerek, vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır. T.C Kimlik Kartı, yapılan pilot uygulama kapsamında, Kırıkkale ilinde ikamet eden vatandaşlarımıza verilmektedir.T.C. Kimlik Kartı ile giriş yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır.

Standart Kart Okuyucu ile giriş: T.C Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda standart kart okuyucunun sürücüsü kurulu olmalıdır.

Tuşlu Kart Okuyucu ile giriş: T.C Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. PIN kodunuzu tuşlu kart okuyucuyu kullanarak girmelisiniz. Bilgisayarınızda tuşlu kart okuyucunun sürücüsü kurulu olmalıdır.

TC Kimlik Kartı Nasıl Alınır
Şuan pilot uygulama olarak belirlenen bölgedeki vatandaşlara sunulmuştur. Bu yüzden almak mümkün değildir.

İnternet Bankacılığı

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız banka hesaplarımız ile de e-Devlet sistemine giriş yapabiliyoruz. İlgili sayfaya geldikten sonra kullanılacak olan bankanın logosuna tıklayarak onun sayfasına yönlendirileceğiz. Bu sayfada banka hesabı girişi yaptıktan sonra sistem bizi e-Devlet’e geri yönlendirecek ve giriş yapmış olacağız.
İnternet bankacılığı e-Devlet sistemi tarafından şu şekilde tanıtılmıştır;

Aşağıdaki bankaların İnternet şubeleri aracılığı ile başka bir şifreye ihtiyaç duymadan, güvenli bir şekilde e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki listeden İnternet bankacılığı kullanıcı hesabınız bulunan bankayı seçmeniz ve İnternet bankacılığı kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapmanız yeterlidir.

Banka logolarının etiketleri ise şöyledir;
 • Akbank ile Giriş Yap
 • Albaraka Türk ile Giriş Yap
 • Anadolubank ile Giriş Yap
 • Denizbank ile Giriş Yap
 • Finansbank ile Giriş Yap
 • Garanti Bankası ile Giriş Yap
 • INGBank ile Giriş Yap
 • Kuveyt Türk ile Giriş Yap
 • Odeabank ile Giriş Yap
 • Şekerbank ile Giriş Yap
 • Türk Ekonomi Bankası ile Giriş Yap
 • Türkiye İş Bankası ile Giriş Yap
 • Yapıkredi Bankası ile Giriş Yap
 • Ziraat Bankası ile Giriş Yap
e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bazı servisler üyelik olmadan da çalışabilmektedir.

En Yakın Ptt Nerede?

Sadece e-Devlet şifresi için değil her zaman ptt’ye gitmemiz gerekebileceğinden dolayı ptt’nin sitesinde en yakın ptt nerede hizmetini kullanabilirsiniz.

Servis Nasıl Kullanılır?

Siteye girdikten sonra sol menüden bulunduğunuz ili ve ilçeyi seçerek kesin sonuç alabilirsiniz ancak bununla uğraşmak istemiyorsanız haritayı yaklaştırarak bulunduğunuz yere gidebilirsiniz.

Ptt Nedir

Ptt’in kendi sitesinde misyonu şu şekilde tanımlanmıştır;

 Posta, kargo, bankacılık ve elektronik ticaret alanlarında; Türkiye çapında
yaygınlaşmış hizmet ağı, iki asra yakın tecrübesi, çağdaş teknoloji ve güçlü
kadroları ile ekonomik, hızlı, güvenli ve kaliteli hizmet sunmak.

İlgi Çekici Bilgiler

Şuan e-Devlet sisteminde en sık kullanılan hizmet adli sicil belgesi sorgulama hizmetidir.

Bir Cevap Yazın