İstavrit Çaparisi Ne Renk Olmalı

Denizde balık tutmak için en önemli malzemelerden biri olan çaparinin kendisi kadar rengi de önemlidir. Ülkemizin çoğu bölgesinde neredeyse her zaman istavrit tutulabildiği için bu yazımızda istavritin en sevdiği renkten bahsedeceğiz. Aynı zamanda bunlara istavrit tutmanın püf noktaları da denilebilir.

yeşil istavrit çaparisi

İstavrit Çaparisi Ne Renk Olmalı

Her ne kadar çaparinin kullanıldığı yer, güneşin yansıması ve ava çıktığınız saat rengi etkiliyor olsa da istavrit için en çok tercih edilen malzeme 10’lu yeşil istavrit çaparisidir. Genel olarak boş döndürmeyen bu takım 10 iğneli olduğu için amatör balıkçılar için epey kullanışlıdır. Daha profesyonel balıkçılar 15 iğneli çapari takımlarını tercih edebilmekte veya çapari takımlarını kendileri bağlamaktadırlar.

İstavrit Tutmanın Püf Noktaları

Denizdeki balıklar her zaman aynı noktada bulunmazlar bu yüzden yanınızda birkaç çeşit kurşun bulunması iyi olacaktır. Yakınlarda balık göremiyorsunuz uzak bölgeyi yoklamak için ağır kurşun kullanabilirsiniz. Bu sayede oltanızı uzağa atmış olup oradaki balıkları yakalama fırsatına erişmiş olacaksınız. Yine de kurşun atarken etrafınıza dikkat etmeniz çok önemlidir. Aksi taktirde istenmeyen kazalara yol açabilirsiniz.

Balıkçılığın Temel Kuralı

istavrit çaparisi hangi renk olmalı

Her alanda olduğu gibi balıkçılıkta da tecrübe her şeyden önde gelmektedir. Herkesin balık tutma tarzı farklı olacağı için deneme yanılma yoluyla zaman içerisinde kendi yöntemlerinizi geliştirip kaç gram kurşun atacağınıza hangi kalınlıkta köstek kullanacağınıza kendiniz karar vermeniz daha iyi olacaktır. Eğer böyle olmasaydı oltaların yanında bir de el kitabı dağıtılırdı. Herkes aynı şekilde balık tutardı, böylece kimse yaptığı işten zevk de alamazdı. Kendi istediğiniz şekilde yem takımınızı oluşturmak için İstavrit Çaparisi çeşitlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın