E-Devlet Kullanım Rehberi

E-Devlet Nedir?

e-devlet, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçlarının elektronik ortamda vatandaşa doğru bilgiye ulaştırılmasını amaçlayan web tabanlı bir sistemdir.

E-Devlet Sistemi Nasıl Kullanılır?

E-Devlet Sistemi’ni tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kullanabilir. Sisteme giriş yapmak için bir PTT şubesinden şifre almanız gerekecektir. Aldığınız şifre ile birlikte T.C. kimlik numaranızla sisteme ilk kez giriş yaptığınızda yeni şifrenizi belirlemeniz gerekmektedir. Ardından tüm E-Devlet servislerini kullanabilirsiniz.

e-Devlet Kapısından Ne Tür Hizmetler Verilmektedir?

e-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşlara verilen hizmetler genel olarak şöyle gruplandırılabilir:

  • Entegre elektronik hizmetler
  • Ödeme işlemleri
  • Kurum ve kuruluşlara kısa yollar
  • Güncel bilgiler ve duyurular
  • Kurumlardan vatandaşlara mesajlar

Bunun yanı sıra kamu kurumları arasında bilgi ve belgelerin paylaşımı e-Devlet Kapısı tarafından sunulan hizmetler ile sağlanmaktadır.

Resimli Hizmet Erişim Rehberi

E-devlete https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresinden giriş yapabilirsiniz.

E-devlete Nasıl Giriş Yapılır
Giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan hizmetler listesine tıklayarak tüm kurumların hizmet listesine ulaşabilirsiniz.
E-devlette bulunan hizmetlere nasıl erişilir
Hizmet listesini açtığınız an karşınıza kuruma ait tüm hizmetlere ait tablolar gelecektir. Daha hızlı erişim için sol tarafta bulunan alfabetik listelemeyi kullanabilirsiniz.
E-devlet hizmetlerine ait tablo
Bir hizmeti kullanmaya başladığınız zaman sol tarafta hizmetin kullanımına ait yönerge gelecektir.
E-devlet Hizmetlerin kullanımına ait ipucu

Kendi Sayfanıza Ulaşma

Siteye giriş yaptığınızda üstte kendi adınızı ve “Benim Sayfam” bağlantısını göreceksiniz. Benim sayfam bağlantısına tıkladığınız zaman hizmetlere ait kısayolları istediğiniz şekilde sıralayabilirsiniz. Bu erişimler arasında “kayıtlı davalarınız”, “mahalle polisiniz” ve “velisi olduğunuz öğrenciler” gibi hizmetlere erişebilirsiniz. Mesela velisi olduğunuz öğrenciler kısmında ebeveyni olduğunuz öğrencilerin bir listesi bulunacak ve isimlerine tıkladığınız zaman sizi ilgili kurumun sayfasına (e-okul) yönlendirecek ve o öğrencinin sayfasına giriş yapmış olacaksınız.
e-okul öğrenci bilgilerine kayıtlı davalara ve davalarınıza erişin
Kaynak; Bilgilerin bazıları E-Devlet’in kendi yardım sayfasından, bir kısmı Vikipedi’den alınmış düzenleme ve eklemeler yapılarak özgün bir biçimde hazırlanmıştır.30

Bir Cevap Yazın